ФЛАНДЪРСКО БУВИЕ
- FCI №
- 191
- Произход
- Франция/Белгия
- Синоними
- Bouvier des Flandres, Vlaamsche Koehond, Koehond, Vuilbaard, Flanders Bouvier, Toucheur de boeuf, Belgian Cattle Dog, Flamischer Treibhund
- Размери и тегло
- FCI AKC KC
ръст 62–68 см идеално 66 см 62–68 см
59–65 см идеално 63,5 см 59–65 см
тегло 35–40 кг 35–40 кг
27–35 кг 27–35 кг - История
- На пръв поглед това импозантно куче може да бъде объркано с ризеншнауцера и не е изключено далечните им предци да имат нещо общо помежду си. Като цяло кучетата, използвани при пашата на добитъка, били широко разпространени по цялата територия на Белгия и били твърде разнотипни. Едва през 1910 г. се намерили хора, които да насочат усилията си за възстановяване на фландърското куче. А качествата на това животно наистина заслужавали внимание. Използвали го като пастир на добитъка, пазач на имота и войник през годините на война. И за щастие фландърското бувие не последвало съдбата на други свои събратя от пастирските кучета на Белгия. Породата оцеляла и се радва на достатъчно голям интерес.
- Общ вид
- Общото впечатление е за мощно, компактно и мускулесто куче, което се подсилва от твърдата рошава козина с добре развит подкосъм. Главата е пропорционална на тялото. Черепната част е плоска и малко по-дълга, отколкото широка. Муцуната е широка, мощна и с права горна линия. Ушите са високо поставени, с триъгълна форма, много гъвкави и пропорционални на главата. Шията е здрава и добре замускулена. Гърдите са дълбоки, достигащи до лактите, с добре извити ребра, но не и с цилиндрична форма. Опашката се купира на втория или третия прешлен. Козината е груба и твърда, а подкосъмът е мек и гъст, осигурявайки надеждна защита на кучето във всеки период на годината. Оцветяването варира от светложълто-кафяво до черно, включително сол и пипер, сиво и тигрово.